„Święto Niepodległości”

10.11.2022 obchodziliśmy Święto Niepodległości. Całym przedszkolem stawaliśmy do hymnu, który  odśpiewaliśmy. Oprócz tego oglądaliśmy w teatrzyku legendę  „O Czechu, Lechu i Rusie”- dotyczącą naszego godła narodowego i jego powstania. Poznaliśmy dawnych Słowian ( jak wyglądał gród , z czego był zbudowany, jak wyglądały ich chaty, ich stroje, co jedli, czym się zajmowali, czym się bawiły dzieci).  Wiemy już że był czas kiedy nie wolno było mówić po polsku. Poznaliśmy dzieci z Wrześni oraz dom Drzymały i jego historię. Wiemy ,że Józef Piłsudski utworzył polskie wojsko- Legiony i ono odzyskało niepodległość i dzięki niemu możemy dziś mówić po polsku. Znamy też legendę z Poznania „O świętym Marcinie” i tradycję świętomarcińskich rogali , które dziś jedliśmy. Bardzo nam smakowały.